Kraj poslovne godine je vreme za ozbiljnu analizu finansijskih performansi kako bi se procenila uspešnost poslovanja i postavio osnov za planiranje poslovanja u narednoj godini. Sama analiza, kao temelj finansijskog menadžmenta, treba da uključi niz indikatora, među kojima su indikatori likvidnosti visoko pozicionirani po značaju. U nastojanju da performanse reflektovane kroz bilans stanja omoguće stabilnost i razvoj u narednoj godini, očuvanje likvidnosti i smanjenje rizika povezanih sa tom pozicijom predstavljaju jedan od zaista ključnih parametara.
Jedan od načina da se likvidnost izoluje od eksternih izazova je osiguranje naplate potraživanja, efikasan alat koji omogućava preduzećima da osiguraju stabilan prihod i smanje rizik od neplaćanja od strane kupaca.
Zašto je osiguranje naplate potraživanja važno u završnici godine?
Likvidnost kao sposobnost preduzeća da blagovremeno ispunjava svoje finansijske obaveze, direktno utiče na poslovnu reputaciju, ali i faktičku mogućnost preduzeća da obezbedi eksterno finansiranje, kako od banaka tako i od drugih investitora. Osiguranje naplate potraživanja obezbeđuje stabilan priliv sredstava po osnovu izvršenih usluga ili proizvedenih i prodatih dobara, bez obzira na potencijalno kašnjenje plaćanja od strane klijenata ili kupaca. Pored te stabilnosti, osiguranje istovremeno štiti preduzeće od mogućih gubitaka, jer garantuje naplatu i u slučaju insolventnosti kupca ili klijenata. Na ovaj način, preduzeća stiću i zadržavaju punu kontrolu nad naplatom svojih prihoda.
Kako osiguranje naplate potraživanja poboljšava finansijsku stabilnost?
Očuvanje likvidnosti
Kada su potraživanja osigurana, preduzeće ima sigurnost da će sredstva biti naplaćena u predviđenom roku. To garantuje predvidljiv i stabilan novčani tok, što je od kritične važnosti ne samo u završnici godine, nego i u svim drugim situacijama u kojima troškovi finansiranja likvidnosti mogu biti visoki a izbor mogućnosti za brz priliv sredstava ograničene.
Bolje pozicioniranje za eksterno finansiranje
Likvidnost je jedan od prvih pokazatelja na koji banke i investitori obraćaju pažnju kada razmatraju dodelu kredita ili investicija. Stabilni i predvidivi novčani tokovi omogućavaju preduzećima da lakše obezbede eksterno finansiranje, kao i da ga obezbede pod povoljnijim uslovima, što direktno utiče na profitabilnost i kapacitet za akumulaciju kapitala.
Smanjenje finansijskog rizika
Osiguranje potraživanja štiti preduzeće od neočekivanih gubitaka usled insolventnosti ili neplaćanja klijenata. Nenaplaćena potraživanja ne samo da uskraćuju preduzeću planiranu dobit, nego ostavljaju i nepokriven trošak povezan sa kreiranjem prodate a nenaplaćene usluge ili proizvoda.
Zašto je poslednji kvartal pravo vreme za akciju?
Iako se finansijske performanse generišu cele godine, poslednji kvartal je često poslednja prilika da se preduzmu akcije koje mogu značajno uticati na godišnje bilanse. U tom ambijentu, postavljanje i realizacija strategije za naplatu potraživanja, osim što je direktna zaštita od neizvesnosti i finansijskih šokova koji mogu negativno uticati na poslovanje, predstavlja i alat koji omogućava da se u narednu godinu uđe sa povoljnije pozicije. Završni kvartal je takođe period kada mnoge kompanije ulaze u finalne pregovore za narednu godinu sa svojim klijentima i dobavljačima. Imajući osiguranje potraživanja, preduzeća mogu biti fleksibilnija u planiranju i pregovorima oko poslovnih aranžmana, znajući da je prihod osiguran čak i u slučaju problema sa naplatom.
Optimizacija bilansa uz osiguranje potraživanja
Imajući sve prethodno u vidu, osiguranje naplate potraživanja je istovremeno i alat i strateški potez koji preduzeća mogu da iskoriste kako bi obezbedila stabilnost u završnici godine. Uz osiguranje naplate potraživanja, garantovano je održanje likvidnosti na visokom nivou, što omogućava bolju poziciju za ugovaranje eksternog finansiranja ili poslovnih aranžmana sa partnerima. Sve to omogućava ulazak u novu poslovnu godinu sa stabilnim osnovama za rast i razvoj.