Energetska tranzicija svakog dana, na svim nivoima dobija na značaju i očekuje se da će se taj trend nastaviti. U tom kontekstu, obnovljivi izvori su jedan od temeljnih elemenata a među njima, solarne elektrane se ističu po važnosti kao faktor energetske infrastrukture, čiji rastući udeo u proizvodnji energije značajno doprinosi ukupnoj ekološkoj održivosti.
Deo uzroka za rast udela solarne energije u ukupnoj proizvodnji je svakako i finansijski efekat koji solarne elektrane omogućavaju investitorima. Pri tome, u poređenju sa energetskim izvorima poput vetroparkova, investicija u solarnu elektranu je višestruko niža, ali ipak nije mala investicija. Radi se o kompleksnim projektima sa visokim početnim troškovima, koji zahtevaju dugoročne planove i imaju relativno dug period povrata sredstava. S obzirom na ove faktore, zaštita takve investicije putem osiguranja nije opcioni element, nego imperativ u celoj konstrukciji.
Zašto osigurati solarnu elektranu?
Osiguranje solarnih elektrana je centralni faktor za zaštitu investicije. Projektovanje i izgradnja solarne elektrane imaju za rezultat konstantan prihod za investitora u dužem periodu i visok povrat na investiciju, ali ceo proces je obeležen specifičnim rizicima koji mogu umanjiti očekivane rezultate, izazvati neplanirane troškove, pa čak i sprečiti finalizaciju projekta i puštanje elektrane u rad. U takvoj situaciji, osiguranje omogućava vlasnicima da minimiziraju finansijski rizik i da se usredsrede na realizaciju investicije od koje se očekuje dugoročna korist, bez strepnje da će nepredviđeni događaji negativno uticati na projekcije.
Najčešći rizici
Solarna elektrana je energetski objekat, što uslovljava da uvek postoji rizik požara. Zatim, iako su solarni paneli konstruisani da budu otporni na razne vremenske prilike, ne treba zanemariti mogućnost da ekstremni vremenski uslovi, poput oluja, grada ili poplava, izazovu ozbiljna oštećenja. Štete nastale usled požara ili prirodnih nepogoda mogu značajno povećati troškove održavanja i popravki, što direktno utiče na isplativost projekta. Pored toga, s obzirom na to da su solarni paneli i oprema često instalirani na udaljenim lokacijama, postoji rizik od krađe i oštećenja usled vandalizma.
Ne manje važni elementi rizika su svakako i tehnički kvarovi i greške pri instalaciji. Iako konceptualno jednostavna, u realnosti, solarna elektrana je izuzetno kompleksan sistem. Kvarovi na podsistemima, kao i greške u tehničkoj realizaciji, odnosno uklapanju elemenata u funkcionalnu celinu, mogu dovesti do ozbiljnih poremećaja u radu elektrane, smanjenja efikasnosti ili čak potpunog prestanka rada. Pored toga, bilo kakva greška ili zastoj u razvoju i implementaciji projekta vrlo verovatno će uzrokovati dodatna odlaganja i potrebe za korekcijom planiranih rokova, kako u pogledu finansiranja tako i u pogledu puštanja u rad i proizvodnje energije, što lako može povećati ukupan trošak finansiranja i odložiti i produžiti period povrata investicije.
Kada se sve ovo uzme u obzir, jasno je da odgovarajuće osiguranje može biti od, najblaže rečeno, velikog značaja za dostizanje inicijalno planiranih ekonomskih performansi, kao i očuvanje projektovane vrednosti investicije tokom godina njenog funkcionisanja. Istovremeno, radi se o specifičnom obliku osiguranja imovine koja treba da donosi dodatu vrednost u dužem periodu u budućnosti. Zato, u narednim nastavcima ćemo analizirati različite tipove pokrića koji su dostupni, kao i savete koji mogu pomoći kod izbora adekvatnog osiguranja za solarne elektrane, na bazi našeg iskustva i realizovanih projekata.